ابراز نگرانی متحدان اوکراین نسبت به “تهدیدات امنیتی” در زاپوریژیا

ایسنا

به نقل از ایسنا

ایسنا، به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، وزرای خارجه کشورهای مزبور با انتشار بیانیه مشترکی گفتند: ما، وزیران امور خارجه فرانسه، آلمان، ایتالیا، انگلیس و اوکراین به همراه مقامات ارشد کشورهای کانادا، کره جنوبی، سوئیس، ایالات متحده آمریکا و مسئول سیاست خارجه اتحادیه اروپا نگرانی جدی خود را درخصوص تهدیدات پیش‌آمده در تاسیسات هسته‌ای اوکراین، کارکنان آن و همچنین نسبت به ایجاد خطر فاجعه هسته‌ای ابراز می‌کنیم.

این بیانیه بر اهمیت هفت موارد ضروری که رافائل گروسی، رئیس آژانس بین‌المللی انرژی اتمی بر آن‌ها اشاره داشته، تاکید می‌کند. از جمله این هفت موارد ضروری می‌توان به استحکام فیزیکی تاسیسات هسته‌ای، فعالیت مداوم تمام سیستم‌های امنیتی، زنجیره‌های تامین لجستیکی، سیستم‌های نظارت بر تشعشات و آماده‌سازی اضطراری اشاره کرد.

در ادامه این بیانیه آمده است: ما می‌خواهیم در تسهیل اجرای این موارد به آژانس بین‌المللی انرژی اتمی کمک کنیم و به حمایت‌های خود در این راستا ادامه دهیم و در عین حال به حاکمیت اوکراین احترام می‌گذاریم.

روز چهارشنبه، گروسی نشست‌های متعددی را در حاشیه هفتاد و هفتمین مجمع عمومی سازمان ملل متحد برگزار و درخصوص نیروگاه هسته‌ای زاپوریژیا گفت‌وگو کرد. وی نشست‌هایی را در این راستا با سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه، دمیترو کولبا وزیر امور خارجه اوکراین، امانوئل ماکرون رئیس‌جمهوری فرانسه و دیگر مقامات ارشد رسمی برگزار کرد.

پس از این نشست‌ها، گروسی گفت که همه طرف‌ها در حال فعالیت بر “ابعاد بسیار ملموسی” هستند تا امنیت را در سرتاسر این نیروگاه هسته‌ای ایجاد کنیم.

نیروگاه اتمی زاپوریژیا واقع در نزدیکی شهر انرگودار، در حال حاضر توسط نیروهای روسیه کنترل می‌شود. روسیه می‌گوید که نیروهای مسلح اوکراین مرتبا این تاسیسات را گلوله‌باران می‌کنند.

یک تیم از آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به رهبری رافائل گروسی، در اوایل سپتامبر از نیروگاه هسته‌ای زاپوریژیا بازدید کرد. آژانس بعدا گزارشی را منتشر کرد و خواستار ایجاد منطقه ایمن در اطراف این تاسیسات شد. دو بازرس آژانس بین‌المللی انرژی اتمی برای نظارت بر وضعیت آن در نیروگاه باقی مانده‌اند.