امیر قطر: افغانستان نباید به پناهگاه تروریست‌ها تبدیل شود

ایرنا

به نقل از ایرنا

روز پنج شنبه ایرنا از طلوع نیوز افغانستان، تمیم بن حمد آل ثانی، امیر قطر در روز نخست هفتادوهفتمین نشست مجمع عمومی سازمان ملل می‌گوید که امریکا و طالبان باید موافقتنامه دوحه را محترم بدارند و دستاوردهای آن را حفظ کنند.

امیر قطر گفت: ما همواره به حفاظت غیرنظامیان، احترام به حقوق بشر به ویژه حقوق زنان، آموزش دختران و مصالحه ملی در میان مردم افغانستان تاکید کرده ایم. ما از خطرهای به انزوا کشانیده شدن افغانستان و پیامدهای آن نیز هشدار داده ایم.

ایجاد حکومت فراگیر، استفاده نشدن از خاک افغانستان در برابر دیگر کشورها و رعایت حقوق بشر از مهم‌ترین موارد توافق دوحه میان امریکا و طالبان به شمار می‌روند.

در این میان، رییس جمهور ترکیه نیز بر گام‌های عملی کابل در رعایت حقوق بشری در افغانستان تاکید می‌ورزد.

رجب طیب اردوغان، رییس جمهور ترکیه گفت: حکومت موقت نیاز به برداشتن گام‌های موثر دارد تا آزادی حقوق بشری را تضمین کند. ما باور داریم که تعهدات برای پیشرفت وجود دارند و همچنان ما برای بهبود وضعیت با برادران افغان خود همکاری خواهیم بود.

در همین حال، معاون سخنگوی طالبان در واکنش به این گفته‌های امیر قطر می‌گوید که امنیت در افغانستان تامین است و به هیچ گروهی اجازه استفاده از خاک افغانستان در برابر دیگر کشورها داده نخواهد شد.

بلال کریمی، گفت: طالبان، به دیگر کشورها تعهد می‌سپارد که کدام گروهی که بتواند منافع کشورهای دیگر را تهدید کند وجود ندارد.

اما برخی از آگاهان سیاسی در این باره دیدگاه‌های گوناگون دارند.

اجمل زدران، کارشناس مسایل سیاسی گفت: این نشان دهنده این است که طالبان با القاعده روابط محکم دارند و کشورهای آسیای میانه از به خطر افتادن امنیت شان نگران هستند.

طارق فرهادی، دیگر کارشناس مسایل سیاسی گفت: منظور قطر این است که معافیت سفرهای شش یا هفت مقام طالب تمدید شود تا گفت‌وگوهای مقام‌های طالبان با امریکا و کشورهای دیگر جهان ادامه داشته باشد.

نزدیک به سه سال پیش، قطر میزبان مذاکرات صلح میان امریکا و طالبان بود.

ایجاد حکومت فراگیر، استفاده نشدن از خاک افغانستان در برابر دیگر کشورها و رعایت حقوق بشر از مهم‌ترین موارد توافق دوحه میان امریکا و طالبان به شمار می‌روند.

https://tolonews.com/fa/afghanistan-179951